Rakytník řešetlákový: Účinky na zdraví, pěstování, zpracování + recepty

Jasně oranžové plody rakytníku řešetlákového jsou známé především tím, že obsahují velké množství vitaminu C a posilují imunitní systém. Biologicky aktivní látky se však nachází také v listech, semenech, kůře či kořenech. Přezdívá se mu sibiřský zázrak a zmiňují se o něm už staré řecké a tibetské báje.

Poslední roky se nesou ve znamení návratu k přírodě. Lidé se více zajímají o zdravý životní styl, jehož součástí jsou také léčivé byliny a plody. Mezi takové patří odolný keř rakytník řešetlákový, jehož drobné sladké až nakyslé plody se sbírají a zpracovávají nejrůznějšími způsoby. Jsou chutné a prospívají zdraví a to nejen lidskému. Rakytník využívají i veterináři při léčbě domácích zvířat.

Co je rakytník řešetlákový

Rakytník se řadí mezi rostliny s mnohostranným využitím. Využívá se nejen v potravinářském, ale také v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.

Je to opadavý keř až malý strom, který obrůstá nažloutlými květy a následně oranžovými plody. Latinské jméno zní Hippophae rhamnoides

Kromě názvu rakytník řešetlákový se méně často používá rakytník úzkolistý. Jeho anglické pojmenování seaberry či sea-buckthorn vysvětluje, že se mu daří v náročných podmínkách hor, ale líbí se mu taktéž i v přímořských oblastech.

Původem rakytník pochází z Asie. Konkrétně v Číně se nachází největší část s původními porosty. Také v Evropě lze najít místa, kde rakytník přirozeně rostl, a to Norsko a Švédsko.

Na menší plochy keřů rakytníku lze narazit v přímořských oblastech a okolí horských řek v Rakousku, Německu, Polsku, Švýcarsku, Francii, Itálii, Anglii, Holandsku, ale i také Rusku a Finsku. 

ZNÁTE VŠECHNY PŘEZDÍVKY RAKYTNÍKU? Sibiřský zázrak je pouze jedna z nich. Známý je jako citroník severu, žlutý zob, žlutozob, rostlina budoucnosti, vitaminová bomba, sibiřský ananas nebo oranžový poklad.

Výskyt a pěstování rakytníku v ČR

V Česku rakytník přirozeně neroste, ale uměle vysazeným keříkům se zde daří. První keř se u nás objevil okolo roku 1776 na pražském Smíchově a v roce 1835 byly další vysazeny ve Stromovce, dříve Královské oboře. 

Původně se u nás rakytník vysazoval jen jako okrasná dřevina. V 90. letech minulého století vznikly první společnosti, které se zabývají pěstováním rakytníku jako ovocného keře/stromu a zpracováním jeho plodů, z nichž vyrábí rakytníkové sirupy, čaje, džemy a další výrobky.

Pěstování rakytníku

Rakytníkový keř není náročný na kvalitu půdy. Nejvíce mu vyhovuje písčitá půda bohatá na humus a minerály draslík a fosfor. Nejdůležitější je jeho vysazení na slunné místo a dostatek vláhy. Jakmile se uchytí, je schopen ustát i suchá a horká léta.

Jedná se o dvoudomou rostlinu, takže se musí vždy vysadit jedna samčí a minimálně dvě samičí sazenice. Sazenice se musí sázet přibližně 3 metry od sebe. Samčí opylovací keř je ideální umístit z návětrné strany. Keře dorůstají do výšky 2 až 3 metrů, výjimečně můžete narazit na stromy s výškou až 15 metrů. 

Kůra je hrubá, větve husté a listy mají stříbřitě zelenou barvu. První oranžové plody začínají růst čtvrtou sezónu od zasazení. Plody o délce 6 až 8 mm tvoří měkká dužina, jež obklopuje semeno. Plody zrají v období od konce srpna a sklízí se postupně v průběhu září a října. Při sběru je třeba dávat pozor na ostré trny, kterými jsou rakytníkové keře bohatě porostlé. Existují ale i vyšlechtěné keře s méně či dokonce žádnými trny.

Zajímavosti o rakytníku řešetlákovém. Víte, že …

  • Starořecké slovo Hippophae znamená třpytící se kůň. Staří Řekové věděli, že zvířata krmící se touto dřevinou, tloustla a jejich srst dostávala lesklý nádech.
  • Podle řecké legendy z plodů a listů rakytníku čerpal sílu bájný okřídlený kůň Pegas, aby mohl létat. 
  • Ve starověkém Řecku se listy a mladé větvičky přidávaly do krmiva závodních koní, aby měli lesklejší srst.
  • Sovětští kosmonauti na palubách vesmírných lodí užívali produkty z rakytníku jako doplňky stravy a krémy chránící jejich pokožku před kosmickým zářením. 
  • Vysoce kvalitní dřevo rakytníku se dříve používalo k výrobě kulečníkových koulí, hůlek, držadel a také dýmek.
  • Bobule jsou oblíbenou potravou ptactva.
  • Pokud plody nesklidíte, neopadají a na stromě vydrží i přes zimu.
rakytník řešetlákový
Keře rakytníku jsou obsypané plody. Při sběru je však nutné dávat pozor na trny.

Rakytník a jeho zdravotní přínosy

Rakytník je považován za významnou léčivou rostlinu. Je obzvláště bohatý na vitamin C a patří k jeho nejvýznamnějším přírodním zdrojům. Obsahuje až 10× více vitaminu C než pomeranč. K pokrytí doporučené denní dávky stačí sníst 10 bobulí rakytníku

Z dalších důležitých látek je třeba jmenovat vitamin A, vitaminy skupiny B (zejména kyselina listová neboli vitamin B9), vitamin D, vitamin E, vitamin K, železo, bór, mangan, karotenoidy, třísloviny, sacharidy, v přírodě vzácnou kyselinu palmitoolejovou a alkaloid hyppophein, jež se v lidském těle mění na hormon serotonin pomáhající v boji s depresemi.

Účinky rakytníku na zdraví

  • posiluje přirozenou imunitu a zvyšuje odolnost proti stresu, 
  • má protizánětlivé účinky, působí proti bakteriím a virům (vykazuje antimikrobiální a antibakteriální aktivitu),
  • má detoxikační a antioxidační účinky a pomáhá čistit organismus od toxinů a jiných škodlivých látek,
  • příznivě působí na činnost kardiovaskulárního systému,
  • napomáhá snižovat krevní tlak, brání vzniku ischemické choroby srdeční a snižuje hladinu cholesterolu,
  • podporuje funkce trávicího traktu: harmonizuje činnost žaludku a jater, stimuluje tvorbu žluči a trávicích enzymů a chrání před žaludečními vředy,
  • může fungovat jako prevence depresí i nádorů: výše zmiňovaný alkaloid hyppophein měnící se na serotonin zlepšuje nejen náladu, ale také pomáhá chránit buňky před zhoubným bujením,
  • zevně hojí poranění kůže, chrání kůži a potlačuje projevy dermatitidy, pomáhá i při bolestech kloubů nebo vypadávání vlasů.

Nutriční hodnoty v čerstvých plodech rakytníku (ve 100 g):

Energie 93 kcal
Bílkoviny 1,84 g
Sacharidy 7,84 g
Tuky 6,05 g
Vláknina 3,2 g

Zdroj: Kaloricketabulky.cz

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: V žádném případě rakytník nedoporučujeme užívat jako všelék, kterým lze nahradit běžné léky a očekávat zázračné uzdravení.

Formy rakytníku řešetlákového

Nejčastěji se z rakytníku vyrábí zdravé šťávy, sirupy, džemy a olej. Setkat se můžete také s mrazem sušenými (lyofylizovanými) plody či rakytníkem v podobě prášku. Práškový rakytník se přidává například do jogurtů, kaší, smoothie a nápojů i na dezerty.

Rakytníkový olej 

Olej je velmi oblíbeným výrobkem z rakytníku, protože má silné regenerační schopnosti. Je to biogenní stimulátor, který podporuje růst tkání při poškození kůže a sliznic a to i z důvodu radiační terapie. Pomáhá i při omrzlinách a ekzémech

Olej se používá zevně i vnitřně. Má baktericidní účinky. Užívá se jako podpůrný přípravek při léčbě žaludečních vředů, aterosklerózy a dalších chorob i v rámci prevence. Může například stabilizovat krevní tlak, zmírnit závratě.

Rakytníková mast

Hojivou rakytníkovou mast vyrobíte rozehřátím vepřového sádla, do něhož vmícháte trochu včelího voští (tj. odřezky včelích plástů nebo souši určené ke zpracování), rakytníkový olej a malý kousek borovicové pryskyřice. Přidat můžete propolisovou tinkturu nebo květy měsíčku lékařského. Ještě teplou rozpuštěnou směs přefiltrujte přes plátýnko a nalijte do menších skleniček nebo kelímků na krémy. 

Může mít rakytník negativní účinky

Rakytník by se neměl užívat při zánětech žaludku, slinivky a jater. Opatrné by měly být také osoby s citlivým trávením, u nichž může rakytníková šťáva či olej vyvolat žaludeční potíže a zvracení. 

S rakytníkem by neměly mít problém těhotné a kojící ženy

Obsahuje kyselinu listovou nezbytnou pro správný vývoj plodu. Nicméně je vždy nejlepší se o užívání jakékoliv byliny poradit s ošetřujícím lékařem.

V případě zevního použití rakytníkové masti nebo oleje je vhodné ošetřit nejprve malou část kůže na předloktí a sledovat reakci. Teprve poté je možné použít mast na větší plochu.

rakytníkový olej
Z rakytníku se vyrábí cenný a zdraví prospěšný olej, který pomáhá vnitřně i zevně.

Rakytník řešetlákový a praktické využití v kuchyni

Nejčastěji se v kuchyni využívají oranžové plody, semena a listy. Překvapením nebude fakt, že největší sílu mají čerstvé bobule v barevné škále oranžové až po červenou a se sladkou, trpkou i nahořklou chutí, která se odvíjí od obsahu sacharidů. 

Rakytníkové plody se mohou sušit, lisovat na šťávu nebo tepelně zpracovávat. Suší se se semeny. Usušené bobule se rozemelou a mohou se přidat po 1 lžičce do nápojů či kaší.  Z rakytníku se připravuje také mouka. Rakytník se nakládá, kanduje i zavařuje.

Lze z něj připravit spoustu zdravých nápojů a pokrmů jako například rakytníkové želé nebo omáčku, hodí se k rybám a může se přidat do ovocných a zeleninových salátů, jogurtů, kefíru, syrovátky či rakytníkového fizzu. Použít se dá i jako přísada do pomazánky.

NÁŠ TIP: Při akutních žaludečních problémech zkuste do čaje přidat lžičku medu s práškem ze sušeného rakytníku zhruba v poměru 1 g na 10 g medu.

Rakytníkové šťávy a sirupy

Chuťově úžasnou a na vitaminy a minerály bohatou ovocnou šťávu můžete připravovat za studena i za tepla. 

  • Pro okamžitou konzumaci stačí vylisovat nebo rozmačkat čerstvě nasbírané plody rakytníku, zalít vodou cca 1:1, promíchat a dochutit třeba javorovým sirupem.
  • Pokud si chcete připravit skvělý rakytníkový sirup i na zimu, zahřejte litr vylisované šťávy před konzervací zhruba s 1 kg cukru. Vznikne ideální koncentrát pro přípravu nápojů. Můžete jej zkombinovat se šťávou z jablek, mrkví, šípků nebo borůvek.
  • Osvěžující letní nápoj získáte smícháním čerstvě vymačkané rakytníkové šťávy se syrovátkou.

Vitaminový šípkový čaj s rakytníkem

Suroviny:

  • 150 g rozdrcených šípků
  • 1 l vroucí vody
  • 1 lžička rakytníkové šťávy s medem

Postup

Šípky zalijte vroucí vodou a zakryté nechte louhovat cca 10 minut. Přeceďte a můžete ochutit lžičkou rakytníkové šťávy smíchané s medem. 

Rychlý rakytníkový džem bez konzervantů

Suroviny:

  • 1 kg čerstvých bobulí
  • 1 kg cukru krystal

Postup:

Plody pečlivé omyjte, vsypte do většího hrnce, zalijte vodou a pomalu přiveďte k varu. Vařte, dokud nejsou plody měkké. Poté hrnec sundejte z plotny a rozvařenou směs propasírujte do čistého hrnce přes jemné síto nebo plátýnko. Vraťte zpět na plotnu, zahřívejte a pomalu a za stálého míchání přisypávejte cukr. Ještě teplý džem přelijte do čistých skleniček a zavařte.

rakytníkový džem
Připravte si lahodný rakytníkový džem.

Panna cotta s rakytníkem

Suroviny:

  • 250 ml smetany ke šlehání
  • 150 ml mléka
  • 1 vanilkový lusk
  • 3 plátky želatiny
  • 3 lžíce cukru
  • 30 g rakytníkových plodů
  • 100 ml vody
  • 1 lžička škrobu

Postup:

Polovinu smetany, mléko, vanilkový lusk a cukr vložíme do hrnce a zahřejeme. Vedle v míse nechte ve studené vodě rozpustit želatinu. Jakmile začne směs v hrnci bublat, odstavte a vmíchejte želatinu. Zbytek smetany mezitím vyšlehejte a vmíchejte do teplé směsi. Přelijte do skleniček a vložte do lednice cca na 2 hodiny.

Mezitím rakytník zalijte vodou, rozmixujte a propasírujte. Ke šťávě přisypte cukr a škrob a ohřívejte, dokud nezhoustne. Sundejte z plotny a nechte vychladnout. Nakonec jím přelijte smetanovou směs. Můžete ještě dozdobit čerstvými plody. 

Jak zpracovat semena rakytníku

Ze semen se lisuje rakytníkový olej. Obsahuje spoustu cenných látek a užívali jej například i ruští kosmonauti nejen jako zdroj vitaminů, ale navíc je měl chránit před škodlivým zářením. Olej z rakytníku pomáhá v boji proti bakteriím, stresu i žaludečním vředům. Denně by se měly užívat 3 čajové lžičky na lačný žaludek.

Recept na domácí rakytníkový olej

Lisovat olej jen ze semen je v domácích podmínkách dosti složité. Můžete si jej ale připravit i z celých čerstvých nebo sušených plodů.

Suroviny:

  • 500 g čerstvých nebo 1 kg sušených plodů rakytníku
  • 1 l panenského olivového oleje

Postup:

Čerstvé plody rozdrťte a vložte do velké sklenice. Zalijte litrem panenského olivového oleje a nechte zhruba 5 dní stát na tmavém místě při pokojové teplotě. Občas promíchejte. Po této lhůtě přeceďte přes plátýnko do čisté sklenice. Uzavřete a skladujte na tmavém a chladném místě.

Máte-li k dispozici sušené plody, potřebovat budete cca 1 kg. Plody rozdrťte, zalijte olejem a nechte stát 3 až 4 týdny při pokojové teplotě. Občas promíchejte. Poté směs přeceďte přes plátno a vzniklý olej slijte do čisté lahve a skladujte na tmavém a chladném místě.

Z listů se připravuje rakytníkový čaj

Připravte si osvěžující rakytníkový čaj, který má poměrně nezvyklou chuť. 

Suroviny:

  • 2 g sušených lístků nebo 2 lžíce čerstvých plodů
  • 200 ml vroucí vody 

Postup:

Listy zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Sceďte a dochuťte lžičkou domácího medu. Odvar můžete připravit z čerstvých plodů. Na jeden hrnek stačí povařit 2 polévkové lžíce plodů po dobu cca 5 minut.

rakytníkový čaj
Jste v zimě často nachlazení? Vyzkoušejte rakytníkový čaj nebo si obvyklý čaj dochuťte rakytníkovou šťávou.

NÁŠ TIP: Také ze směsi rakytníkových listů a větviček můžete za dobu 5 týdnů vylouhovat kvalitní rakytníkový olej.

Závěrečné shrnutí: Rakytník řešetlákový obsahuje 10× více vitaminu C než pomeranč

Co byste si o rakytníku měli zapamatovat:

  • posiluje imunitní systém,
  • je jedním z nejvýznamnějších zdrojů vitaminu C,
  • pozitivně působí na činnost trávicího traktu,
  • příznivě působí na kardiovaskulární systém,
  • prospívá zdraví naší pokožky a urychluje její hojení,
  • může mít příznivý vliv na funkci prostaty u mužů.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.