Přehled koření pro spalování tuků a urychlení zdravého hubnutí

Byliny a koření se používají k dochucování pokrmů. Vedle specifické chuti a vůně mají  některé druhy i pozitivní účinky na zdraví. Některé mohou urychlit metabolismus, jiné zlepšit spalování tuků, další podpoří funkce trávicího systému. Proto se také mnohé z nich přidávají do suplementů na hubnutí. Které druhy koření fungují nejlépe?

Jak kořeněná jídla ovlivňují zdraví a štíhlou linii

Ostrá a obecně kořeněná jídla mohou zvyšovat pocit sytosti, zmírnit pocity hladu, snížit nadměrnou chuť k jídlu a riziko přejídání

Některé druhy koření jako skořice, kurkuma, kmín kořenný a chilli urychlují metabolismus, a tak pomáhají tělu spálit více kalorií. Použití koření je také efektivní způsob, jak omezit nadměrné a nezdravé solení.

Římský kmín a kurkuma se vyznačují antioxidačními a antimikrobiálními vlastnostmi. Působí proti škodlivým bakteriím ve střevech a pomáhají udržet správnou mikrobiální flóru.

A co více častá konzumace pikantních jídel může podporovat i dlouhověkost. Dle rozsáhlé studie z roku 2015 lidé, kteří jedli kořeněné pokrmy 6 až 7× v týdnu, měli o 14 % nižší riziko předčasného úmrtí.

Mezi další zdravotní přínosy používání níže zmíněných koření patří protizánětlivé vlastnosti. Pomoci mohou proti řadě zdravotních neduhů, jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, artritida či jiné autoimunitní poruchy.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Bylinky na hubnutí: Přehled 11 zelených pomocníků pro zdraví

Také se uvádí, že pikantní koření může bránit rozvoji rakovinných buněk. Například chilli obsahuje látku kapsaicin, která zpomaluje růst a dokonce i ničí rakovinné buňky. Podobný účinek má kurkumin nacházející se v kurkumě, který se zaměřuje jen na rakovinné buňky a zdravé zůstávají nedotčené.

13 druhů koření, které mohou podpořit hubnutí

Rostliny, z nichž se koření s pozitivními účinky na lidský organismus vyrábí, mají z hlediska vlivu na metabolismus a hubnutí odlišné působení:

  • Mezi byliny urychlující metabolismus patří pikantní druhy koření jako chilli, zázvor, skořice, kurkuma, ženšen či pepř.
  • Viskózní rostliny obalí stěny žaludku a zmírní tak hlad. Do této kategorie patří lípa, aloe vera a lněná semínka.
  • Objemové rostliny zase zvyšují objem potravy v žaludku. Je to kopřiva, pampeliška či rebarbora. 
  • Máta, třezalka, fenykl zase potlačují nadměrnou tvorbu žaludečních šťáv, zatímco koriandr jejich tvorbu naopak podporuje.

Následující přehled zahrnuje druhy koření, které mohou podpořit funkce metabolismu jednotlivých živin a trávicího traktu, případně se vypořádat s potížemi v rámci trávení.

  • zázvor 
  • kajenský pepř
  • kurkuma
  • kmín
  • skořice
  • černý pepř
  • kopr 
  • puškvorec 
  • majoránka
  • koriandr
  • řeřicha
  • kardamom
  • hřebíček

Zázvor 

Původem čínské koření se používá jako přírodní lék při léčbě nachlazení. Posiluje imunitní systém a užívá se při trávicích potížích, kdy tlumí žaludeční nevolnosti. Napomáhá regulovat stresové hormony. V rámci hubnutí jsou zásadní jeho zahřívací účinky, díky kterým dokáže popohnat metabolismus.

Zázvor obsahuje gingeroly a shogaoly, jež stimulují celou řadu biologických procesů v těle. Obezita patří k nejčastějším příčinám oxidačního stresu. Mohou za něj volné radikály a může vést až ke vzniku nebezpečného zánětu v těle. Antioxidační složky zázvoru množství volných radikálů zdárně regulují a pomáhají zánět potlačit.

Víte, že…

Tipy na recepty se zázvorem 

zázvor
Zázvor zkuste čerstvý i sušený.

Kajenský pepř

S klasickým pepřem nemá nic společného. Je to namletá jedna z mnoha červených odrůd chilli papriček. Obsahuje látku kapsaicin, která je příčinou mimořádně pálivé chuti. Kajenský pepř je antioxidantem, má antibakteriální účinky, posiluje srdce, tepny i kapiláry, podporuje cirkulaci krve a redukuje nadměrnou krevní srážlivost.

Co se týče hubnutí, podporuje tvorbu žaludečních šťáv a slin a příznivě ovlivňuje trávení, též pomáhá tlumit hlad a zvyšovat pocit sytosti. Díky zahřívacím účinkům má schopnost urychlit metabolismus. Obsažený kapsaicin může mírně zvýšit počet spálených kalorií během dne.

Víte, že…

S chilli papričkami to nepřehánějte. Kapsaicin může ve větším množství krátkodobě vyvolat bolesti žaludku, průjem nebo zvracení. Příčinou je nadměrná stimulace nervového systému.

Tip na recept s kajenským pepřem

Kurkuma

Voňavé indické koření vyniká výraznou chutí i zářivě žlutou barvou. Obsahuje kurkumin, jež jí propůjčuje příznivé účinky na zdraví. Také proto se jí přezdívá indické zlato nebo indický šafrán. 

Obsahuje antioxidanty, má antivirové a antibakteriální účinky, posiluje imunitu, využívá se při léčbě kožních potíží a údajně působí jako prevence rakovinných onemocnění. Do jídelníčků na redukci váhy se přidává, jelikož pomáhá zkrotit chutě, ovlivňuje metabolismus tuků, čímž podporuje snižování podkožního tuku.

Víte, že…

  • Přezkum 21 studií u více než 1 600 osob příjem kurkuminu spojil s nižší hmotností, BMI i obvodem pasu.
  • Podle jiné vědecké studie kurkumin stimuluje tvorbu hormonu adiponektinu, který je důležitý pro správné funkce metabolismu.
  • Kurkuma je součástí směsi koření známé jako kari.

Jak používat kurkumu

  • Používáním kurkumy při vaření, dodáte svým kuchařských výtvorům příjemnou chuť, vůni i barvu. 
  • V tradiční indické kuchyni se kurkuma nejčastěji kombinuje s zázvorem, kokosovým mlékem a běžným černým pepřem. 
  • Připravte si doma zlaté mléko, které připravíte zahříváním mléka, kurkumy a dalšího aromatického koření.

Tipy na recepty s kurkumou

kurkuma
Pozor, kurkuma barví. Ale právě tahle barevná složka má velké zdravotní výhody.

Kmín

Kmín je jedním ze základních druhů koření. Používá se v evropské, mexické, asijské, africké a nechybí ani v české kuchyni. Je známý pro svou charekteristickou chuť a vůni. Mimo to se vyznačuje celou řadou zdravotních výhod, mezi něž patří schopnost urychlit spalování tuku a hubnutí obecně. 

Po celém světě se používá nejen k dochucování jídel, ale i kvůli podpoře zdravého trávení. Stimuluje peristaltiku střev, odstraňuje nadýmání a urychluje odvádění nežádoucích látek z těla. Navíc dokáže odstranit nepříjemný zápach z úst, stačí rozžvýkat několik semen kmínu.

Víte, že…

  • Zahraniční studie rozdělila osoby s nadváhou do dvou skupin, aby porovnala účinky kmínu s účinky léků na hubnutí a placeba na úbytek hmotnosti. Lidé užívající léky i kmín výrazně zhubli. U lidí, kteří konzumovali kmín, současně došlo ke snížení hladiny inzulinu v krvi.
  • Z výsledku jiné studie vyplynulo, že ženy, které dvakrát denně jedly jogurt se 3 gramy kmínu, shodily více kilogramů i tělesného tuku než kontrolní skupina.

Tip na recept s kmínem 

Skořice

Jedno z nejstarších známých koření se vyznačuje výraznou vůní a chutí. Získává se z vnitřní kůry stálezelených stromů rodu cinnamomum (skořicovníku) a je obzvláště bohaté na látky s antioxidačními účinky. Má velký přínos pro zdraví. 

Obsahuje silice, které zlepšují trávení. Dále prohřívá organismus, což oceníte právě při redukční dietě. Dále se využívá při léčbě respiračních onemocnění a gynekologických problémů.

Víte, že…

  • Podle jedné zahraniční studie stabilizuje skořice hladinu cukru v krvi, čímž pomáhá snižovat hlad a chuť k jídlu.
  • Jiná studie naznačila, že skořice obsahuje specifickou sloučeninu, která napodobuje účinky inzulinu a pomáhá transportovat cukr z krevního oběhu do buněk a používat jej jako palivo.

Tip, jak používat skořici při vaření

U nás se skořice nejčastěji přidává do sladkých dezertů, snídaňových kaší nebo vánočního cukroví. Přidat ji ale můžete do slaných pokrmů. Báječně chutná v rajčatových omáčkách a indických jídlech nebo s kuskusem.

Tipy na recepty se skořicí

skořice
Některé recepty preferují svitky skořice, jiné pracují rovnou s mletou variantou.

Černý pepř

Toto běžně používané koření má blahodárný vliv nejen na výslednou chuť jídel, ale na lidské zdraví. Obsahuje piperin, který jídlu dodává známou štiplavou chuť. Je vynikajícím zdrojem vlákniny, hořčíku, fosforu, železa, draslíku a vitaminů K, C a B6.

Zlepšuje trávení, předchází nadýmání, podporuje močení a pocení, snižuje chuť k jídlu a blokuje tvorbu tukových buněk a usnadňuje tak shazování nadbytečných kilogramů.

Víte, že…

  • V rámci studie z roku 2018 vykazovali lidé po konzumaci černého pepře menší chuť k jídlu.
  • Pepř se přidává do vody, aby ulevil od ucpání dýchacích cest. Rozkládá hlen a jeho přirozená dráždivost podporuje vykašlávání. 
  • Oddaluje procesy stárnutí. Brání vzniku stařeckých skvrn, degenerace a zlepšuje paměti.

Tipy na recepty s černým pepřem

Kopr 

Rovněž kopr patří mezi běžné byliny. Při vaření se používá čerstvá, sušená i nakládaná nať. Obsahuje účinné látky, jež podporují činnost trávicího traktu a dokáží zklidnit podrážděný žaludek a navíc působí na nervový systém a zlepšuje náladu, což může v redukčním období hodně pomoci. 

Víte, že…

  • Kopr naložený v jablečném octu zlepšuje metabolismus tuků. Používat jej můžete třeba jako netradiční zálivku na saláty.
  • Ve středověku lidé věřili, že je kopr ochrání před čarodějnicemi a démony.
  • Římští gladiátoři si koprem před zápasem potírali koprem ruce a nohy pro posílení svalů.
  • Staří Řekové považovali kopr za účinný prostředek proti škytavce.

Tipy na recepty s koprem

kopr
Když neseženete čerstvý kopr, stačí i sušený.

Puškvorec

Méně známá bylina se u nás tolik nepoužívá, což je škoda. Přidává se zejména do sladkých jídel a čerstvé listy se hodí do zeleninových salátů. Pochází z Asie a pěstování puškvorce není nejjednodušší.

V oblasti trávení je nepřekonatelným pomocníkem. Pomáhá při slabosti trávicích orgánů, špatném trávení a nadýmání, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, tiší žaludeční křeče a má pozitivní vliv na látkovou výměnu. 

Pozor je třeba dávat na užívání doporučené dávky. Vyšší dávka může způsobit zvracení či bolest břicha a velké množství může vyvolat zrakové či sluchové halucinace.

Víte, že…

  • Tataři věřili v jeho očistnou sílu. Puškvorec měl podle nich očistit vodu od nečistot. 
  • Dle legendy nošení drceného oddenku u sebe chrání před mrtvicí.
  • Ve Velké Británii a Spojených státech amerických je oblíbený kandovaný puškvorec. 
  • Používá se také jako přísada do zubních past, žvýkaček, likérů a parfémů.

Majoránka

Majoránka je běžné koření, které se v české kuchyni používá už tak často, že se zapomíná na její přínos na lidské zdraví. Má protizánětlivé, analgetické, diastolické a diuretické účinky. Užívá se při nachlazení a onemocnění trávicího systému. Při hubnutí pomáhá tím, že zrychluje metabolismus, stimuluje trávení a odvádí přebytečnou vodu z těla.

Víte, že…

  • Jméno Marjánka získala podle stejnojmenné pohanské bohyně studánek, květů a zamilovaných.
  • Spojená je s ní také bohyně Afrodity, která ji svým dotykem vtiskla silně aromatickou vůni. 
  • Staří Řekové a Římané ji považovali za bylinu lásky a afrodiziakum. 
  • V Evropě nevěsty nosily věnce z majoránky jakožto symbolu lásky. 

Tipy na recepty s majoránkou

Koriandr

Aromatický koriandr má pozitivní vliv na trávení. Je přínosný pro funkce střev a žaludku a podporuje sekreci žaludečních šťáv. Urychluje metabolismus a podílí se na vylučování škodlivých látek zejména ze střev.

Koriandr se používá při zažívacích potížích a pomáhá při nadýmání, žaludečních bolestech a křečích. Zmírňuje potíže po konzumaci tučného jídla a v íránské medicíně se koriandrový extrakt používá ke zvýšení chuti k jídlu.

Víte, že…

  • Staří Řekové a Římané jej používali jako důležitou přísadu do léčivých přípravků, parfémů, vína a likérů.
  • Jakožto afrodiziakum se koriandr přidával do nápojů lásky a lektvarů, které měly zajistit nesmrtelnost. 

Tipy na recepty s koriandrem

koriandr
Koriandr krásně voní a podporuje trávení.

Řeřicha

Méně využívané aromatické koření mírně štiplavou chutí připomíná ředkvičky nebo hořčici. Používá se pouze čerstvá. Řeřicha se tepelně nezpracovává ani nesuší. Její konzumace napomáhá metabolismu, zažívání, činnosti ledvin a tvorbě žaludečních šťáv.

Jak používat řeřichu při přípravě jídel

Oblíbené je pěstování klíčků, které se hodí do zdravých polévek a salátů. Můžete je vmíchat do vajíček nebo tvarohové pomazánky. Je skvělou součástí zdravého i redukčního režimu. 

Tip na krémovou řeřichovou polévku

Suroviny:

  • 1 pórek
  • 2 brambory
  • 0,5 l zeleninového vývaru
  • 100 ml mléka
  • hrst řeřichových lístků
  • sůl a pepř
  • máslo

Postup:

Na lžíci másla nebo oleji orestujte nakrájený pórek. Cca po 5 minutách jej zalijte vodou a poduste. Přisypte brambory, dolijte vývar a vařte doměkka. Nakonec vlijte mléko, nasekané řeřichové lístky a rozmixujte. Ochuťte solí a pepřem a můžete podávat.

Hřebíček

Známé koření je usušené poupě tropického stromu, která se pyšní vysokým obsahem látek s antioxidačními schopnostmi. Hřebíček podporuje zažívání a povzbuzuje produkci trávicích enzymů. Dále přispívá k činnosti střev, zmírňuje nadýmání a má uklidňující účinky. 

Tip na čaj z hřebíčku

Suroviny:

  • malý kus očištěného a nastrouhaného zázvoru
  • 5 hřebíčků 
  • ½ lžičky skořice

Postup:

Koření zalijte horkou vodou. Nechte 5 až 10 minut louhovat, přeceďte a hotový čaj dochuťte citronem a medem.

Kardamom

Toto aromatické koření poznáte podle intenzivní nasládlé chuti připomínající mátu. Pochází z Indie a používá se po celém světě. Pravý kardamom je přínosem pro správné trávení. 

Navíc je užitečným pomocníkem v boji proti žaludečním křečím, pálení žáhy, nadýmání, nevolnosti, zácpě a dodává chuť k jídlu. Má posilující účinek na organismus a pomáhá při stresu, únavě, přepracování nebo depresi.

Víte, že…

  • Dle jedné studie, která sledovala sklon k diabetu u žen s nadváhou nebo obezitou, existuje souvislost mezi konzumací kardamomu a mírným snížením obvodu pasu.
  • Kardamom se používá také při výrobě parfému a likérů a v zemích Orientu se přidává do mleté kávy.
  • Řekové a Římané žvýkali semena kardamomu, aby měli čisté zuby a svěží dech. 

Jak používat kardamom při vaření

Kardamom je oblíbený zejména v indické kuchyni. Skvěle chutná v kombinaci s muškátovým oříškem, skořicí, hřebíčkem a zázvorem. Můžete si z něj připravit domácí kari směs, chutný kořeněný čaj či netradiční kávu. Také se hodí k dochucení pečeného jehněčího masa.

Tipy na recepty s kardamomem

kardamom
Kardamom jde skvěle kombinovat s ostatními druhy koření na hubnutí.

Závěrečné shrnutí: Koření přispěje k lepší chuti vašich jídel a zároveň podpoří trávení a hubnutí

Tím samozřejmě netvrdíme, že je koření lék na nadváhu a obezitu. Je to jen další z mnoha možností, jak si cestu ke štíhlé linii a lepšímu zdraví ulehčit a urychlit. Bez kvalitní stravy a každodenního pohybu to nepůjde.

Výše uvedené koření může:

  • přispět ke správné činnosti trávicího traktu,
  • odstranit nejrůznější potíže se zažíváním,
  • podpořit činnost metabolismu jednotlivých živin, zejména tuků,
  • zmírnit stres a zlepšit náladu.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.