Koktejly na hubnutí: Hlídejte obsah bílkovin i sacharidů

Současný trh slibuje množství zázračných nápojů na rychlé hubnutí bez většího snažení. Pití koktejlů vám za určitých okolností může dosažení cíle ulehčit. Zjistěte, jak na to.

Čtěte etikety a najděte ten pravý koktejl

Nejdůležitější roli hraje složení výrobku. Při hubnutí nevybírejte „dietní nápoje“ s nedostatkem živin ani vysoce kalorické proteinové drinky. Sledujte etikety a následující tipy:

Hlídejte obsah bílkovin a sacharidů

Koktejl vhodný k hubnutí by měl obsahovat zvýšené množství bílkovin, aby vás dostatečně zasytil, a zároveň méně sacharidů. Ty by měly být především ve složené formě. Kvalitní nápoj musí obsahovat i dostatečné množství vlákniny, která podporuje trávení. Další vítanou složkou jsou vitaminy a minerální látky. Pokud obal slibuje tyto hodnoty, máte vyhráno.

TIP: Někteří výrobci přidávají do koktejlů ještě bonusové přísady. Může se jednat například o spirulinu nebo jinou super potravinu na hubnutí – karnitin, synefrin, bioaktivní chrom apod.

Podle serveru Healthline by měly koktejly obsahovat 200–400 kcal, dostatek bílkovin, vlákninu a základní vitaminy i minerály. Nápoje jsou dobrým zdrojem vápníku, draslíku, železa a vitaminu D.

Tedy živin, které lidem ve stravě často chybí. Z tohoto důvodu jsou kvalitní koktejly na hubnutí pohodlným způsobem, jak získat zdravou a nízkokalorickou svačinu na doma i na cesty.

Co by měla obsahovat porce kvalitního koktejlu na hubnutí?

  • 15–20 g bílkovin
  • méně než 10 g cukru
  • minimálně 3 g vlákniny
  • žádný nasycený tuk, kukuřičný sirup nebo hydrogenované rostlinné oleje
  • nejméně 30 % denní dávky základních vitaminů a minerálů

Výhody koktejlů na hubnutí

1. Snadno a rychle je připravíte

Koktejl rozmícháte během pár minut ve vodě a hned můžete pít. Neztrácíte čas krájením surovin ani vařením. Dieta doplněná o koktejly je tak ideální pro všechny, kdo pracují dlouho do večera nebo na směny, nebo jednoduše nestíhají kvůli dětem či sportovním aktivitám.

2. Pomohou vám zbavit se nezdravých jídel

Díky popíjení koktejlů lépe odoláte pokušení dopřát si nezdravé zpracované potraviny. Když jste ve spěchu, je mnohem snazší sáhnout po nezdravém jídle z rychlého občerstvení a zhatit tak své snahy o shození kil.

Magazín Healthline dodává, že zpracované potraviny s vysokým obsahem cukru, soli a tuku aktivují v mozku centra potěšení, což často vede k přejídání. Naopak pokrmy připravené z čerstvých a zdravých surovin jsou pro hubnutí ideální.

Bohužel kuchyňská příprava nebývá rychlá a často ani snadná. Koktejly si snadno rozmícháte i na cestách, a získáte tak výrazně zdravější alternativu rychlého občerstvení.

3. Dobře chutnají

Na trhu seženete spoustu příchutí nápojů od vanilkové přes jahodovou a banánovou až po čokoládovou. Můžete je střídat a nebát se stereotypu.

4. Mají vyvážené složení živin

Díky vyváženému složení mohou nápoje s přehledem nahradit i hlavní jídlo. Kvalita koktejlů na hubnutí neustále roste. Kromě složení vyváženého poměru makroživin často nabízejí i vysoké množství minerálů a vitaminů. Výrobci vymýšlejí nápoje tak, aby poskytovaly veškeré živiny, které byste měli mít v kompletním jídle.

5. Zasytí vás

Vyšší obsah bílkovin v koktejlech vás spolehlivě zasytí. Nejlépe to pocítíte ve večerních hodinách, kdy se můžete dokonce zbavit chutí na slané i sladké.

6. Nepřijdete o běžná jídla

Koktejly slouží jen jako svačina nebo jako náhrada jednoho hlavního jídla. Ve zbytku dne proto nepřijdete o své běžné jídlo. Můžete si tak dál vychutnávat maso, celozrnné obiloviny, zeleninu i ovoce.

7. Slibují rychlé výsledky

Jestliže si vyberete koktejly s kvalitním složením, výsledky svého snažení uvidíte poměrně rychle. Zvlášť, pokud se navíc pustíte i do cvičení a vzdáte se kalorických bomb, jako jsou sušenky, mléčné čokolády, bonbóny a limonády.

Nevýhody koktejlů na hubnutí

1. Vyšší cena

Koktejly na hubnutí vás mohou vyjít dráž než obložený celozrnný toast, jogurt nebo kousek ovoce. Magazín Healthtrends radí, abyste při zvažování tzv. koktejlové diety vzali v úvahu i finanční stránku a srovnali různé výrobce těchto doplňků stravy.

2. Dočasné řešení

Nápoje nejsou určené pro celoživotní popíjení. Svou úlohu plní pouze po dobu několika týdnů nebo do té doby než se vám podaří zhubnout potřebná kila.

3. Mohou obsahovat nezdravé ingredience

Některé výrobky mohou ukrývat levné a nezdravé složky. Největším problémem bývají trans nasycené tuky, sladidla, sodík, cukr, umělé příchutě a konzervační látky.

4. Zátěž na trávicí systém

Výrobci doplňků stravy smí používat pouze suroviny, které neohrožují lidské zdraví. Přesto však citliví jedinci mohou mít při koktejlové dietě potíže s trávením a trpět nadýmáním, nevolností, průjmem, bolestmi nebo křečemi v břiše. Důvodem může být některá ze složek výrobku, jako je např. syrovátka, fruktóza nebo umělá sladidla.

5. Nenahradí běžné jídlo

Popíjení koktejlů vás nemusí jako náhrada klasického jídla zcela uspokojit. Rozmíchání nápoje je sice rychlé, ale ne každému vyhovuje tekutá forma stravy. Někteří lidé potřebují k dostatečnému pocitu nasycení potravu kousat.

Koktejl vhodný pro hubnutí si můžete vyrobit i sami doma. Server Healthline doporučuje smíchat:

  • 1 šálek neslazeného mandlového mléka
  • 1 šálek zmrazených lesních plodů
  • 1 polévkovou lžíci kokosového oleje
  • 1 šálek řeckého jogurtu
  • 1–2 odměrky syrovátkového proteinového prášku

Všechny ingredience rozmixujte v mixéru do hladké hmoty. Tento koktejl obsahuje kolem 400 kcal, 30 g bílkovin a 30 g sacharidů.

Největší chyby a jak se jim vyhnout

Internetové diskuze o koktejlech na hubnutí jsou plné rozporuplných reakcí. S drinky jsou však často nespokojení lidé, kteří se při jejich užívání dopustili několika chyb. O jaké chyby se nejčastěji jedná?

1. Nahradili koktejly veškerá svá jídla

Pokud běžné jídlo zcela nahradíte jen nápoji a doplňky stravy, vašemu organismu budou brzy chybět důležité látky. Průvodním jevem jsou střevní potíže, zvýšená únava, celkové ochabování a vypadávání vlasů.

Nápojem nahrazujte pouze jedno jídlo denně. Drink se vám osvědčí třeba po večerním cvičení, kdy tělo nesmí hladovět, ale zároveň v této denní době není dobré příliš namáhat trávicí soustavu.

2. Příliš důvěřují reklamě

Reklamní slogany někdy slibují hubnutí zcela bez práce jen prostřednictvím pití zázračných drinků. Bez celkové úpravy jídelníčku a pravidelného cvičení však hubnutí není zdravé ani trvalé. Proto se snažte alespoň 2–3x týdně sportovat a upravte si jídelníček tak, abyste tělu dodali veškeré potřebné živiny a nehladověli.

Nechce se vám číst odborné knihy ani zdlouhavě hledat informace na internetu? Sjednejte si schůzku s výživovým poradcem, který vás provede k vašemu cíli krok za krokem.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.