Kalkulačka denního příjmu kalorií (bazální metabolismus)

Kalkulačka slouží k výpočtu nutného denního příjmu kilokalorií, abyste si udrželi stávající váhu nebo hubli. Do kalkulátoru stačí vložit jen váš věk, váhu, výšku, vybrat vaše pohlaví a nakonec zvolit, jak často se věnujete nějaké fyzické aktivitě. A stisknout tlačítko „Vypočítat“.

Pokud chcete hubnout, musíte s každým shozeným kilogramem vypočítat nové hodnoty.

Je mi Toto je povinná položka. Vyplňte prosím celé číslo. let
Jsem Žena Muž
Má váha je Toto je povinná položka. Vyplňte prosím celé číslo. kg
Má výška je Toto je povinná položka. Vyplňte prosím celé číslo. cm
Mým cílem je
Stravovací styl
Cvičím
Převažuje
Výsledky měření
{{r[1]|number:0}} kcal / {{r[1]*4.184|number:0}} kJ

Chci zhubnout, kolik mám denně přijímat kilokalorií?

Podle vědeckých výzkumů je 1 kilogram tuků roven 7 700 kilokaloriím. To znamená, že byste měli přijímat denně o 1 100 kilokalorií méně, abyste za týden shodili výše uvedený kilogram. Ovšem pozor, není to tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.

Ve skutečnosti to takto totiž bohužel nefunguje.

Čím se člověk stává lehčím, tím méně kilokalorií spaluje (za jinak stejných podmínek). Množství jídla, které jste dříve snědli, abyste hubli, nyní stačí k udržení vaší váhy. Vaše tělo se stává efektivnější ve využívání energie a pálí tak méně tuků. Dostanete se tak do fáze, kdy bude další hubnutí velice problematické.

V této chvíli musíte nastartovat váš metabolismus. Jak na to? Existuje několik způsobů:

  • Kardio cvičení
  • Silový trénink
  • Občas do jídelníčku zařadit „kalorické bomby“ (jídla bohatá na kalorie)
  • Cyklování kalorií

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Kardio, posilování nebo HIIT: Který pohyb je při hubnutí nejlepší?

Brzy zjistíte, že čím blíže se dostáváte k vaší vysněné váze, tím náročnější je hubnutí. A jakmile začnete jíst zase „normálně“, váha se vrátí zpět nahoru.

Když hubnete, rozhodně se nesnažte přijímat o více než 1000 kilokalorií méně, než je hranice pro udržení váhy. Pokud to uděláte, vaše tělo se přepne do módu hladovění, jehož výsledkem je jojo efekt. Takže budete mít vaši starou váhu zpátky.

Příjem kilokalorií omezujte postupně, ne najednou. Když v jednu chvíli okradete tělo o větší množství kilokalorií (řekněme 500 a více), zpomalí se vám metabolismus.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Více než počítání kalorií: Co musíte udělat, abyste za týden shodili 0,5 kg?

Co se stane, když budete přijímat hodně málo kilokalorií?

  • Začne se rozpouštět svalová hmota, z které bude tělo brát potřebnou energii.
  • Zpomalí se vám metabolismus.
  • Budete mít hlad, budete se cítit unavení a budete mít často špatnou náladu.
  • Koledujete si o jojo efekt.

Minimální denní příjem kilokalorií

Jaký je minimální denní příjem kilokalorií, abyste mohli normálně žít? Na to bohužel neexistuje jednoduchá odpověď. Neexistuje jedna univerzální hodnota, která by seděla všem. Naše těla jsou unikátní.

Vaše tělo potřebuje jiné množství kilokalorií, než tělo vašeho manžela, manželky nebo vašich dětí. Navíc, každý se věnuje jiným sportům a jinak intenzivně. To je další faktor, na který je nutné brát ohled.

Jak vybrat hodnotu pro cvičení?

V první řadě si musíte uvědomit, že se jedná o zjednodušené modely. Cvičením je myšleno zvýšení tepové frekvence po dobu 20 minut. „3x týdně“ tedy znamená 20 minut zvýšené tepové frekvence 3 dny v týdnu. Pro někoho to může být rychlejší chůze, pro jiného pomalejší běhání.

Intenzivní cvičení znamená zvýšenou tepovou frekvenci po dobu 60 minut.

Abyste měli lepší představu o tom, kolik kilokalorií spálíte různými aktivitami, vyzkoušejte náš Kalkulátor spalování kalorií, který obsahuje více než 600 aktivit.