Diety k dospívání nepatří. Proč?

Dospívání je období celé řady fyziologických změn. Ruku v ruce s tím přichází na řadu i změna tělesných proporcí, větší zájem o svůj vzhled a nespokojenost s vlastním tělem. Diety v dospívání však mohou napáchat více škody než užitku.

Na jednu stranu se čím dál více dětí a dospívajících potýká s nadváhou a obezitou, na druhou stranu přibývá řada dívek i chlapců s podváhou a poruchami příjmu potravy. Pokud má vaše dítě problémy s váhou, nezoufejte. Zaměřte se ale na pár důležitých zásad a vyhněte se největším chybám, které v takovém případě dělá spousta rodičů.

Stravovací návyky pramení v rodině. Vadí nezdravý životní styl i hladovky

Stravovací režim se utváří v rodině už od dětského věku. Děti se učí hlavně napodobováním, a proto bychom jim měli být jako rodiče dobrým příkladem. Zatímco malé děti si osvojují nové věci a pravidla spíše cílenou nápodobou, u dospívajících jde často o podvědomou nápodobu.

Vliv rodiny

Pokud v rodině převládá nezdravý životní styl, konzumují se polotovary a pravidelně se navštěvují fast foody, osvojí si dítě takový způsob stravování jako správný a bude takto jíst pravděpodobně i v dospělosti. To stejné platí také u opačného extrému, kdy rodiče neustále dodržují nějakou dietu a točí se v bludném kruhu nezdravého hubnutí.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jaká je ideální váha a výška dítěte podle věku?

Není nic neobvyklého, že třeba matka s dcerou dodržují stejnou redukční dietu, přestože jde o naprosto nevhodný přístup. Dospívající člověk a dospělý člověk mají odlišné energetické nároky a takto nastavená dieta může mít pro dospívající organismus spoustu negativních dopadů.

Vzory z okolí

Výživa v pubertě bývá z větší části formována také okolím a vrstevníky, což nelze úplně ovlivnit. Přesto důležitý základ a vzor pramení vždy v rodině. Doma by proto měly převažovat kvalitní a zdravé potraviny, ze kterých lze připravit chutná jídla i pro puberťáka.

stravovací návyky v rodině

Psychika

Příčinou nevhodného stravovacího chování může být v neposlední řadě i narušená psychika. Zde je klíčové odhalit, jestli si dospívající nenahrazuje jídlem něco, co mu v životě schází nebo zda nezdravým jídelním chováním neřeší stres, nedostatek pozornosti či vnitřní napětí. Může jít totiž o psychosomatický problém. V takovém případě je důležité pracovat s hlavní příčinou problému.

Pozor na diety v dospívání. Mohou mít fatální důsledky

Během dospívání dochází k celé řadě fyziologických změn. Puberta je hlavně obdobím výrazného růstu, který souvisí s vyšší energetickou spotřebou. Aby bylo tělo dospívajícího člověka fit, potřebuje vyváženou a pestrou stravu s dostatečným příjmem energie. Stále více dospívajících dívek i chlapců ale není spokojeno se svou postavou a uchyluje se k různým drastickým metodám pro snížení váhy, včetně hladovění a módních redukčních diet.

Nástrahy dospívání

Důvodem nespokojenosti s vlastním tělem je skutečnost, že po zahájení tvorby pohlavních hormonů dochází k distribuci tělesného tuku a změně tělesných proporcí. Ačkoliv se díky těmto změnám člověk postupně stává mladým dospělým, u někoho tyto změny mohou vyvolat negativní pocity. Nespokojenost s vlastní postavou potom může vést k pokusům o dodržování radikálních diet, které ohrožují zdraví vyvíjejícího se organismu.

V období dospívání je běžná zvýšená sebekritičnost, tendence srovnávat se s ostatními a přecitlivělost k poznámkám na svůj vzhled. Negativní vztah ke svému tělu ještě umocňuje vliv médií a sociálních sítí, které lidem předkládají nebezpečný a nereálný ideál krásy formou superštíhlých modelů a modelek.

Fenomén sociálních sítí

Vzhledem k množství času stráveného na sociální sítích pak není divu, že je dospívající přesvědčen o své nadváze a nedokonalosti. Právě odtud ovšem pramení největší riziko, protože tyto zkreslené představy o vlastním těle mohou vést k rozvoji mentální anorexie a dalších poruch příjmu potravy. Anorexie v pubertě je velmi vážný a život ohrožující problém.

Drastické diety v dospívání mají celou řadu negativních dopadů na zdraví. Dodržování diet nedodává dospívajícímu tělu potřebné vitaminy, minerální látky a živiny, které jsou zásadní pro fungování organismu. Tyto nedostatky se pak mohou projevit různými zdravotními problémy.

Důsledky držení diet v dospívání:

  • problémy s pletí
  • vypadávání vlasů
  • snížená imunita
  • neschopnost soustředit se
  • potíže s učením
  • náladovost a podrážděnost
  • celková slabost v důsledku ztráty svalové hmoty
  • deprese
  • řídnutí kostí
  • poruchy menstruace až úplná ztráta menstruace
  • trávicí potíže
  • srdeční problémy
  • zastavení růstu a vývoje
  • poruchy krvetvorby (chudokrevnost)
  • zhoršení kvality zubů (zvýšená kazivost a předčasná ztráta zubů)
  • zpomalení bazálního metabolismu a vyšší riziko ukládání tukových zásob v pozdějším věku
důsledky držení diet v dospívání

Mezi dietou a poruchou příjmu potravy bývá tenká hranice. Jak poznat, že je něco špatně?

Nevinná snaha o zhubnutí pár kil může někdy nenápadně přerůst v poruchy příjmu potravy. Pokud váš syn nebo dcera začali držet dietu, měli byste si dávat pozor na časné příznaky poruch příjmu potravy. Mezi varovné signály patří:

  • extrémní změny tělesné hmotnosti (přibírání nebo hubnutí)
  • časté řeči o vlastní tloušťce, které nejsou opodstatněné
  • nepřiměřená nespokojenost se vzhledem nebo určitým rysem těla
  • posedlost příjmem kalorií, tuků, sacharidů nebo bílkovin
  • vyhýbání se určitým potravinám nebo celým skupinám potravin
  • nadměrné cvičení, které nepřeruší ani nemoc nebo zranění
  • neustálé vynechávání jídel
  • vymlouvání se z konzumace jídla („už jsem jedl“, „nemám hlad“, „najím se později“)
  • časté výlety na toaletu po jídle (zvracení a užívání laxativ)

Pokud u svého dítěte zaznamenáte některý z těchto příznaků, poraďte se se svým lékařem. Poruchy příjmu potravy jsou život ohrožující onemocnění. Čím dříve vyhledáte léčbu, tím slibnější bude výsledek. Více informací o poruchách příjmu potravy se dočtete v článku Poruchy příjmu potravy: Proč vznikají, jaké jsou důsledky a kdy zpozornět?

Problémem je i nadváha. K dospívání ale diety nepatří

Na druhou stranu přibývá dětí a dospívajících, kteří se potýkají s nadváhou nebo dokonce obezitou. Vysoká tělesná hmotnost v tomto věku přitom představuje výrazné riziko cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku, kloubních potíží srdečně-cévních onemocnění i některých typů rakoviny. Tato rizika opravdu není dobré podceňovat.

Jídelníček dětí a dospívajících s nadváhou bývá většinou bohatý na jednoduché cukry (sladkosti, slazené nápoje, sladké pečivo), průmyslově zpracované výrobky (slazené cereálie, bílé pečivo, slazené mléčné výrobky, zmrzlina, chipsy, pizza, čokoládové tyčinky), jídla z fastfoodu a tučné uzeniny. Nadměrná spotřeba takových potravin samozřejmě přispívá k přibírání na váze. Je proto více než na místě zamyslet se nad úpravou životního stylu.

Hubnutí v dospívání a pubertě

Nejlepším způsobem hubnutí v období dospívání je zvýšení pohybové aktivity. Na typu pohybu v podstatě až tak nezáleží – důležitá je hlavně pravidelnost. Ruku v ruce s pohybem by měla jít i úprava jídelníčku s cílem osvojit si zdravé stravovací návyky. Důležité je nezacházet do žádných extrémů, ale nastavit vyvážený jídelníček složený z kvalitních potravin.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zdravý jídelníček v pubertě a dospívání

Z jídelníčku by měly vymizet hlavně slazené nápoje, polotovary, smažená jídla, sladkosti, instantní potraviny, mražená pizza, chipsy a další průmyslově zpracované potraviny. Do jídelníčku je naopak žádoucí zařadit nutričně plnohodnotné potraviny, jako je zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny,  libové maso, ryby, luštěniny, brambory, vejce, ořechy a semínka.

Závěr

  • Organismus dospívajícího člověka se průběžně vyvíjí a k tomu potřebuje dostatečné množství živin. 
  • Redukční diety v období dospívání nepokrývají potřebné živiny ani energii pro zdravý vývoj, a proto jsou v tomto věku nevhodné. 
  • V období dospívání je důležitý zdravý a pestrý jídelníček, který je energeticky přizpůsobený pohybové zátěži a životnímu stylu dospívajícího jedince.

Zdroje

1.      Dieting in adolescence. (2004). Paediatrics & Child Health, 9(7), 487–503.

2.      Dieting: Information for teens. (2004). Paediatrics & Child Health, 9(7), 495–508.

3.      Tahreem, A., Rakha, A., Rabail, R., Nazir, A., Socol, C. T., Maerescu, C. M., & Aadil, R. M. (2022). Fad Diets: Facts and Fiction. Frontiers in Nutrition, 9, 960922..

4.      Tan, J. S. K., Tan, L. E. S., Davis, C., & Chew, C. S. E. (2022). Eating disorders in children and adolescents. Singapore Medical Journal, 63(6), 294–298.

5.      Rancourt, D., Jensen, C. D., Duraccio, K. M., Evans, E. W., Wing, R. R., & Jelalian, E. (2018). Successful weight loss initiation and maintenance among adolescents with overweight and obesity: does age matter? Clinical Obesity, 8(3), 176–183.

6.      Neumark-Sztainer, D., Wall, M., Larson, N. I., Eisenberg, M. E., & Loth, K. (2011). Dieting and disordered eating behaviors from adolescence to young adulthood: findings from a 10-year longitudinal study. Journal of the American Dietetic Association, 111(7), 1004–1011.

7.      Gandhi, A. B. (2022). Diet and Weight Management in Adolescent Girls. The Journal of Obstetrics and Gynaecology of India, 72(2), 175–177.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Daniela Krčová

Daniela Krčová

Jsem nutriční specialistka a výživu člověka jsem vystudovala v magisterském studiu na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Po ukončení studia jsem založila svou vlastní nutriční poradnu v Ostravě (NutriD poradna), ve které pomáhám lidem se správnými a trvale udržitelnými stravovacími návyky. Věnuji se hlavě sportovní výživě a hubnutí, ale zaměřuji se také na výživu při potravinových alergiích a intolerancích, cukrovce, vysokém krevním tlaku nebo třeba na výživu těhotných a kojících žen. Mezi mé hlavní zájmy patří posilování, běhání a turistika.