Co dělat, když se ručička na váze zastaví?

Snažíte se zhubnout, už jste pár kilogramů shodila, ale ručička na váze se najednou zastavila a nechce se už pohnout ani o kousek?

Tento problém bývá poměrně častý.

Změníte životní styl, pravidelně cvičíte. Po určitou dobu jdou kilogramy dolů, ale najednou se zastaví, i když se snažíte sebevíc, už nezhubnete ani kilo. Co ale s tím?

Na vině může být chyba v dietě, ale také zpomalení metabolismu či hormonální problémy. Příčin je mnoho. Není to však bezvýchodná situace.

Zpočátku to jde lépe

Změna životního stylu, tedy zdravý jídelníček a dostatek pohybu, se zpočátku projeví úbytkem na váze. To je pro nás samozřejmě velice motivující.

První kila jdou dolů poměrně snadno. Jenže najednou se to začne zpomalovat, až zjistíte, že ručička na váze zcela stagnuje. Říkáte si, co udělat v takovém případě? Je čas na další změnu?

Naše tělo je velmi chytré, na změnu stravovacích návyků nejprve reaguje dobře, ale po čase si uvědomí, že se něco děje a začne si dělat „zásoby na horší časy“.

Výsledkem je zpomalení metabolismu, který se odvíjí více či méně od toho, jak drastickou dietu zvolíme.

Velkou chybou je, když na to zareagujeme tím, že ještě více ubereme energetický příjem. Tím si zaděláváme na tak zvaný jojo efekt.

Ještě než začnete panikařit, je třeba si uvědomit, že určité výkyvy ve váze i rychlosti hubnutí jsou zcela přirozené.

Tím, že tělo automaticky zpomalí hubnoucí proces se vlastně i brání nežádoucím účinkům drastického hubnutí, a to i přesto, že hubnete pod dohledem lékaře. Důležité je však vytrvat, a to i tehdy, když vám to přijde „zbytečné“.

Pár tipů, jak z toho „nezešílet“

Psychika je mocná čarodějka, čím více na to budete myslet a řešit doslova každé deko, tím horší to celé pro vás bude. Velkou chybou je pravidelné vážení se. Je pochopitelné, že chcete vidět, jak se ručička váhy pohnula směrem dolů.

Važte se raději jednou týdně a to vždy ráno a nalačno. V průběhu dne se může vaše váha trochu měnit v závislosti na tom, kolik toho zkonzumujete.

Váhu mohou ovlivňovat také hormonální změny v těle, zejména pak příchod menstruace. Před menstruací a v jejím průběhu se může váha zvednou až o dvě kila. Tělo zadržuje více vodu.

Na hubnutí mají negativní vliv také některé léky, například opět hormony, ale také antidepresiva. To zjistíte nejlépe z příbalových letáků. Některé léky dokonce podporují chuť k jídlu.

Co dělat?

Zkuste si zkontrolovat svůj jídelníček. Je možné, že po delší době se stále častěji dopouštíte dietních chyb.

První týden dokážete sladkému odolat lépe, než po měsíci. Také „nadšení“ ze cvičení a vůbec z celé změny životního stylu může postupně klesat. Častěji se pak přistihnete, že místo cvičení raději zajdete s kamarádkou na kávu.

Všechny tyto drobnosti se také mohou podepsat na stagnaci váhy. Pokud váha neklesá déle jak dva týdny, je vhodné se poradit s výživovým poradcem. Zkuste se však nejprve zaměřit na to, zda jste s jídelníčkem poněkud nepolevila.

Nadměrné cvičení může škodit

Součástí hubnoucího režimu je také pohyb. Ale pozor, také zde platí zlaté pořekadlo, „méně je často více“. Pokud budete cvičit denně a dávat si opravdu do těla, naroste vám svalová hmota, ale hubnout nebudete.

Náš organismus reaguje na přetížení právě úsporným režimem spalování energie. Takže cvičení je nezbytné, ale v rozumné míře. Mnohem efektivnější, než každodenní posilování v posilovně, je aerobic, běh a také procházky.

„víkendové“ hubnutí

Také si myslíte, že pokud budete hubnout jen pár dní v týdnu, dočkáte se dobrých výsledků? Pak vás vyvedeme z omylu. Zdravé stravovací návyky je třeba držet stále a bez výjimky.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.